Starší žákyně navázaly na výborné výkony z Ostravy

Halová sezóna pokračovala v pátek 25. ledna kontrolními závody staršího žactva v Olomouci. Výbornými výkony se v hanácké metropoli prezentovaly zejména starší žákyně, které mají velmi vyrovnanou výkonnost a navzájem se ženou kupředu.

Cenný skalp si připsala Tereza Válková, když v přímém souboji porazila přerovskou překážkářskou jedničku Alici Drozdovou. Té rozběh nevyšel podle představ a doběhla až třetí (9,87 s). Válková rozběh vyhrála v novém osobním rekordu 9,56 s. V prvním rozběhu startovala také Hana Dohnalová, ale ani té se tento běh příliš nevydařil (10,95 s). Ve druhém rozběhu se představila ještě Nikola Vyhňáková (11,34 s).

Všechna děvčata postoupila také do finálových běhů. Ve finále A si Drozdová spravila chuť a znovu si vylepšila osobní rekord. V kategorii starších žákyň se ještě ani neohřála a už běhá překážky rychleji než mezi mladšími žákyněmi! Časem 9,40 s suverénně zvítězila a posunula se na třinácté místo letošních republikových tabulek. Druhé místo brala Válková, která běžela o tři setinky pomaleji než v rozběhu (9,59 s). Svým výkonem z rozběhu je v ČR tabulkách na 26. místě. Finále B ovládla Dohnalová v čase 10,09 s a brala celkové páté místo. Devátou příčku obsadila Vyhňáková, která si oproti rozběhu výrazně polepšila a atakovala svůj osobák (10,88 s).

Doslova o každý centimetr se přetahovala děvčata v dálce. Nejlepší byla tentokrát Dohnalová, která obsadila deváté místo za výkon 454 cm. Za ní se na jedenáctém až třináctém místě srovnala další přerovská děvčata v pořadí Drozdová, Válková a Vyhňáková, když všechny shodně skočily 444 cm. O jejich pořadí tak musely dle pravidel rozhodovat až druhé nejdelší pokusy. Jen o dva centimetry méně skočila Tereza Teličková a byla patnáctá. Osmadvacáté místo obsadila Sofie Štajnarová za výkon 414 cm a třicátá třetí byla za skočených 395 cm Klára Chmelařová.

Hana Dohnalová byla pořádně vidět i ve výškařském sektoru, kde útočila na osobní rekord. Na 151 cm nakonec ale byla třikrát neúspěšná. I tak zapsala solidních 148 cm a brala druhé místo. V běhu na 800 metrů se čtvrtým místem prosadila Petra Jusková (2:58,63 min).

Zastoupení jsme měli také ve finálových bězích na 60 metrů. Celkové deváté místo obsadila Alice Drozdová v čase 8,69 s (v rozběhu 8,67 s) a hned za ní se umístila Tereza Válková (8,75 s, v rozběhu 8,72 s). Pod devět vteřin se z přerovských děvčat dostala ještě Tereza Teličková (8,96 s) a brala 16. místo. Rychlost testovaly také Nikola Vyhňáková (9,08 s / 22. místo), Klára Chmelařová (9,09 s / 24. místo), Sofie Štajnarová (9,26 s / 34. místo) a Agáta Kubová (9,28 s / 35. místo).

Ve vrhu koulí byla nejlepší Agáta Kubová na devátém místě (7,85 m). Za ní se seřadily Silvie Beňová (7,65 m / 12. místo), Sofie Štajnarová (7,65 m / 13. místo), Tereza Teličková (7,39 m / 14. místo) a Petra Jusková (7,19 m / 15. místo).

Zleva Petra Jusková, Sofie Štajnarová, Vojtěch Karlík, Matěj Vojáček a Ondřej Budař.

Mezi žáky se dvakrát mezi nejlepší trojici prosadil Mikuláš Trojek. V kouli atakoval jedenácti metrovou hranici a bral druhé místo (10,96 m) a v běhu na 60 metrů překážek doběhl ve finále třetí (9,18 s). Do finále B postoupil také na hladké šedesátce a bral konečné šesté místo (7,93 s, v rozběhu 7,91 s). Do finále na 60 metrů postoupil z devátého místa také Matěj Vojáček (8,01 s), účasti v něm se ale vzdal. K tomuto výkonu přidal ještě dvě šestá místa - v dálce (498 cm) i kouli (8,39 m).

Na vzájemný souboj na osmistovce se těšili Jáchym Kouba a Vojtěch Karlík. Lépe se nakonec běželo Koubovi, který obsadil páté místo (2:34,91 min). Karlík za ním zaostal o více než čtyři vteřiny a doběhl šestý (2:39,19 min). Zadařilo se mu v dálce, ve které skočil 456 cm a obsadil desátou příčku. Sedmnáctý byl v téže disciplíně Jaromír Nezhyba (413 cm). Ten startoval také v bězích na 60 metrů (9,80 s / 39. místo) a 60 metrů překážek (12,59 s / 15. místo).

Dvacáté místo bral mezi sprintery Jáchym Kouba (8,73 s). Pětatřicátý doběhl Ondřej Budař (9,26 s). Další zlepšení prokázal v kouli, když si posunul osobák na 5,97 m (12. místo).