Úspěšný běžecký červen a stříbro z MČR veteránů

Červen byl doslova nabitý závody. K těm běžeckým, které se většinou konají mimo dráhu, se ještě na okamžik vrátíme. Dařilo se v nich totiž nejen našim "ostříleným" běžcům, ale i dětem, které své závodní zkušenosti teprve postupně sbírají.

A právě dětmi začneme. Dvě vítězství do sbírky přidala hned na začátku června Aneta Zavadilová. Sedmiletá atletka zvítězila jak na Zámecké pětce v Holešově, tak na Agrofert Runu v Napajedlech. Jak dlouhý byl závod v Holešově bohužel nevíme. V Napajedlech běžely nejmladší děti 300 metrů a Anetka vyhrála s náskokem 4 vteřin časem 1:06 min. Další dvě zlata přidali o tomtéž víkendu v Bystřici pod Hostýnem sourozenci Šimon a Thea Bajcarovi.

Aneta Zavadilová si nejvyšší stupínek užila dvakrát během dvou dnů!

Výbornými výkony se prezentovali také naši mladí atleti na Čokoládové tretře. Letošní ročník měl jiná pravidla než jak jsme "čokoládovku" znali z dřívějška. Organizátoři do projektu zapojili ve velké míře také základní školy, z jejichž kvalifikačních kol děti postupovaly do čtvrtfinálových kol. A právě touto cestou se do závodu v Olomouci probojovalo také 20 mladých atletů a atletek SK Přerov.

Délky jednotlivých tratí zůstaly stejné jako loni - děti nar. 2012-2013 běžely 100 metrů, děti nar. 2010-2011 běžely 200 metrů a děti nar. 2008-2009 běžely 300 metrů. V závodě se nesměly používat tretry.

V Olomouci se konala dvě čtvrtfinálová kola - první pro Zlínský kraj a část Olomouckého kraje, druhé pro Olomoucký kraj. Ve "zlínském" čtvrtfinále dosáhla výrazného úspěchu Ema Kroupová - svůj rozběh na 300 metrů suverénně vyhrála a celkově obsadila šesté místo. Navíc posunula svůj vlastní přerovský rekord dívek do 11 let téměř o 2,5 vteřiny na 51,53 s! Ve vloženém závodě v hodu raketkou obsadila osmé místo (24,50 m). Těsně pod stupni vítězů se umístila Barbora Nenadálová. Sto metrů uběhla za 18,83 s.

Hojnou přerovskou účast jsme měli ve druhém čtvrtfinále. Průvan v tabulkách udělali opět nejstarší hoši. Celkově desátý se umístil Lukáš Rybníček (52,58 s), jedenáctý byl Antonín Kříž (52,80 s) a třináctý Jan Knap (53,18 s). Tito tři se v historických tabulkách Přerova srovnali na čtvrtém až šestém místě. Do tabulek se propracoval také celkově dvaadvacátý Jonatan Kouba, který v nich momentálně figuruje na deváté pozici (54,48 s). Na třístovce startoval také Matouš Stárek (58,28 s / 51. místo).

Matouš Stárek a Jan Knap na Čokoládové tretře v Olomouci. (Zdroj: ZŠ Horní Moštěnice)

Čtvrtý historicky nejlepší čas zaběhla Nela Drozdová (57,47 s) a obsadila 28. místo. Kvůli nemoci o čtvrtfinále přišly Klára Andrisová a Kateřina Karlíková.

Na dvoustovce se skvělým časem prezentovala Aneta Školová a obsadila páté místo (36,13 s). V historických tabulkách do 9 let se navíc vyhoupla na druhou pozici! Rovněž pátý byl Jakub Sikora (36,52 s) a také on pronikl do tabulek, a to na páté místo. Sedmnáctý doběhl Vojtěch Kříž (37,63 s), čtyřicátý druhý Jakub Kovář (39,52 s) a o tři příčky za ním Jonáš Závrbský (39,99 s).

V běhu na 100 metrů uspěla Jolana Němcová, když doběhla pátá (19,41 s). Jedenácté místo v čase 20,00 s brala Karolína Jordanova. Z hochů se nejlépe umístil Tomáš Vláčil na 21. pozici (20,06 s). Ladislav Zbořil doběhl dvacátý devátý (20,67 s) a Jan Doležel třicátý čtvrtý (20,92 s).

V hodu raketkou se dařilo Jonatanu Koubovi, který bral pěkné páté místo (29,70 m). Dvacátý byl Matouš Stárek (25,30 m), třicátý druhý Lukáš Rybníček (23,00 m) a padesátý sedmý Jan Knap (15,20 m). Mezi dívkami obsadila Nela Drozdová šedesáté druhé místo (9,70 m).

Kompletní výsledky "zlínského" čtvrtfinále zde
Kompletní výsledky "olomouckého" čtvrtfinále zde

Běžci mají dobrou partu. Zleva Petr Kučera (KESBUK Grymov), Zuzana Kročová (SK Hranice), Jiří Skřeček a Zdeněk Doležal (oba SK Přerov).

Na Zámecké pětce se v Holešově představili také Zdeněk Doležal a Jiří Skřeček. Doležal se ve své kategorii prosadil na stupně vítězů, když mezi muži 40-49 let doběhl na třetím místě (17:51 min). Jiří Skřeček bral v téže kategorii dvanácté místo (20:57 min). Kompletní výsledky zde.

A do Holešova se v červnu běžci vrátili ještě jednou, a to ve středu devatenáctého. V tento den se na různých místech ČR běžel nadační T-mobile Olympijský běh. V kategorii dětí 2009-2012 doběhla devátá Aneta Zavadilová (2:01 min) a v hlavním závodu bral druhé místo Zdeněk Doležal (17:37 min). Znovu dvanáctý doběhl Jiří Skřeček (20:48 min). Kompletní výsledky zde.

V sobotu 15. června se konaly hned dvě významné akce. Mistrovství ČR veteránů na dráze hostily Svitavy a v Olomouci se běžel tradiční půlmaraton. Ve Svitavách se představil Jiří Skřeček v závodu na 25 kol - tedy na 10 000 metrů. Od pátého kola už prý závod utíkal, od patnáctého se začaly projevovat důsledky horkého počasí. Do cíle Skřeček zdárně dorazil jako pátý v čase 42:29:30 min. Startovala také Stanislava Bubíková, a to v hodu diskem, ve kterém se jí podařilo vybojovat stříbrnou medaili (32,11 m)! Kompletní výsledky jsou ke stažení v příloze.

Na půlmaratonu v Olomouci se představili tři běžci SK Přerov. Nejlépe si z nich vedl Zdeněk Doležal, jenž byl v celkovém pořadí hodnocen jako 45. (1:21:29 hod). Jako 166. dorazil do cíle Radim Klimecký (1:30:03 hod) a o pět míst za ním doběhl Tomáš Kašpařík (1:30:37 hod). Kompletní výsledky zde.

Půlmaratonu se nebál ani Petr Punge, který si jej dal rovnou v Jeseníkách s převýšením 1036 metrů. Startovalo se na Dolní Moravě a běžci se vydali na okruh přes NPR Králický Sněžník. Dvacet jedna kilometrů v takto těžkém terénu zvládl Punge za 2:09:09 hod a bral 69. místo. Vítězný Radek Hübl trať zdolal za 1:32:01 hod! Kompletní výsledky zde.

Petr Punge (s bílou čelenkou) na trati Králického půlmaratonu.

Dvakrát sedmí doběhli přerovští běžci na Běhu Jana Opletala ve Lhotě nad Moravou. V kategorii B to byl Tomáš Kašpařík (39:55 min), v kategorii E Jiří Březina (1:16:19 hod). Trať vedla převážně terénem, polními a lesními cestami Litovelského Pomoraví. Běželo se 10 km. Kompletní výsledky zde.

O poslední červnové sobotě startoval Tomáš Kašpařík na Lulečské šestce. Jen těsně mu unikly stupně vítězů, když v kategorii B doběhl čtvrtý (24:36 min). Jednalo se o mírně zvlněnou trať po lesní cestě nad obcí Luleč. Kompletní výsledky jsou ke stažení v příloze.