Přípravka veze 5 medailí z krajských přeborů!

V úterý 27. května se v Prostějově konalo 2. kolo KP družstev přípravek (ročníky nar. 2003 – 2005). Po prvním kole patřilo přerovským chlapcům třetí místo, dívkám osmé. Oproti minulému kolu odcestovala do Prostějova o něco početnější družstva a také několik dalších kvalitních závodníků a závodnic, tudíž jsme měli velká očekávání. Jestli se chlapcům podařilo třetí místo obhájit a jak dopadla děvčata, se dočtete v následující reportáži.

Stejně jako na minulé kolo jsme jeli autobusem společně s SK Hranice. Pršelo tolik, až to hezké nebylo, a ani předpověď na odpoledne nebyla kdovíjaká. Působením tlaku nebo nějaké jiné tajné síly byly všechny děti jak z divokých vajec (více než obvykle) a Koutňa na nervy, sotva jsme vyjeli. Hned další komplikací byla objížďka v Prostějově a díky tomu i zácpa. Cestu jsme našli, ale přijeli jsme doslova na poslední chvíli a nebylo mnoho času na rozcvičování nebo nacvičování štafet. Ale – nepršelo!

Závody tradičně zahájily štafety. Původní vyhlídka silné štafety děvčat se rozplynula ještě v Přerově, když se dvě závodnice omluvily. A tak jsme opět lepili. Kvarteto Gabča Patalová, Sylva Beňová, Ellča Borková a Aimée Navrátilová se snažilo, leč na lepší než osmé místo to nestačilo (41,3 s). Silné zastoupení měly štafety chlapců, kdy jsme měli v každém ze tří běhů po jedné. Do nejlepší desítky nakonec proklouzlo jen „Áčko“ ve složení Mates Vojáček, Ondra Budař, Oli Punge a Aďa Houšťava (39,0 s/ 7. místo).

Pořadatelé přemístili bloky a následovaly běhy na 60 metrů. Mezi děvčaty jsme tentokrát neměli žádné zastoupení, za to chlapci byli hned čtyři. Favoritem byl Jonik Kolomazník, který to vzal zodpovědně a vyhrál o celé tři desetiny (měřeno ručními stopkami, bohužel)! Jako jediný stlačil čas pod 9 sekund (8,8 s). Ondra Budař a Mates Vojáček byli osmnáctí (oba 9,7 s) a Oli Punge s časem 10,0 s na 27. místě.

A jako by se opakoval scénář ze Šumperka, byla tu dálka a nejdelší skoky opět v podání našeho Jonika. Spokojený byl poněkud méně, ale výkon 444 cm je pořád hodně pěkný. Osobní rekord si skočil Ondra Budař (337 cm) a byl znova osmnáctý, o tři centimetry méně znamenaly o tři pozice horší umístění pro Aďu Houšťavu (startovní číslo měl naštěstí 4, jinak by těch trojek už bylo trochu moc). Ambice na umístění jsme měli také u děvčat, ale těm se bohužel nedařilo podle očekávání a obě zaostaly za svými výkony z předchozího týdne o několik decimetrů. Aimée Navrátilová byla patnáctá (333 cm), Gabča Patalová šestnáctá (331 cm).

Prostejov kluci dalka

Naši dálkaři a VIP startovní čísla, zleva Honza Horný, Mara Zdražil, Aďa Houšťava, Jonik Kolomazník, Viky Doležal a Ondra Budař

Největší zastoupení jsme měli v průběžně probíhajících disciplínách, a sice v hodu turbooštěpem (pěnový srandaoštěp pro přípravku), běhu přes žebřík (frekvenčně-rychlostní disicplína) a hodu míčkem. Z průběžného průběhu udělali pořadatelé neskutečný paskvil a neustále se snažili dělat prezentaci, vyvolávat děti a vůbec je nezajímalo, že několik děvčat čeká třeba už 20 minut, až na ně dojde řada, protože teď prostě závodí chlapci. Ale čest výjimkám, a sice rozhdočím na hodu míčkem, který měl průběh opravdu podle propozic – kdo přijde, ten háže.

Ale konec stěžování a zpět k tomu příjemnějšímu. Jako první jsme společně odházeli turbooštěp. Využili jsme toho, že jsme tam byli první a ještě jsme před začátkem stihli i něco potrénovat. Jediné, s čím si nikdo nedokázal poradit, byl proměnlivý vítr – když fouklo, dělalo to s oštěpem roztodivné věci. Velkým želízkem v ohni byla Anetka Ulehlová. Hodila 14,5 metru a po odsoutěžení všech dívek jen zvedla ruce nad hlavu a radovala se z prvního místa a také své první medaile. Tím ale bodové žně rozhodně neskončily, neboť bodovaly i všechny naše další závodnice – Sylva Beňová (13 m/ 5. místo), Barča Maťová (10,5 m/ 8.) a Anetka Lažová (9 m/ 10.). Hochům to těsně nevyšlo – Honza Kadala byl třináctý (15 m), Vítek Zdražil čtrnáctý (14,80 m). Přitom na desáté místo stačilo také 15 metrů…

Velké věci se děly také na běhu přes žebřík. Překvapil Honza Horný časem 7,76 s (17. místo). Pod osm sekund se dostal také Mates Vojáček (7,94 s), ale nutno podotknout, že jen díky dobrotě rozhodčích – technicky běh nezvládl (vynechal některé mezery v žebříku) ani v jednom ze dvou pokusů, ale dostal ještě jeden náhradní navíc. Parádně vše vyšlo Gabči Patalové, která se stejně jako Anetka zaradovala, když to zacinkalo – tentokrát bronzově (7,55 s). Výborný výkon předvedly také Barča Maťová (7,75 s/ 8.) a už zmíněná Anetka Ulehlová (7,97 s/ 14.).

Prostejov Horny

Honza Horný při běhu přes žebřík

Po třech zlatých a jedné bronzové SK Přerov chybělo ještě stříbro a horkým kandidátem na něj nebyl nikdo jiný než Jonik Kolomazník v míčku. Trošku v nás zatrnulo, když hodil první i druhý pokus mimo výseč, ale naštěstí se s posledním pokusem popral na jedničku a za výkon 46,45 m opravdu to chybějící stříbro vybojoval. Další bodíky pro družstvo získala Anetka Ulehlová za osmé místo (27,00 m).

Závěrečnou a pro mnohé obávanou disciplínou byl běh na 600, resp. 800 metrů. Oproti prvnímu kolu se trošku zrychlilo a na body bylo mnohem těžší dosáhnout. Z dívek byla nejrychlejší Aimée Navrátilová (2:13,5 min) na dvanáctém místě, dobře si vedla také Barča Maťová (2:18,3 min/ 18.). Chlapci běželi 800 metrů a dařilo se i jim. Čtrnáctý nejlepší čas zaběhl Jáchym Kouba, když si vylepšil osobní rekord o tři vteřiny (3:07,5 min). Dvě příčky za ním se umístil Vojta Karlík, pro kterého to byla premiéra na půlce (3:11,7 min). Na hranici osobáku běžel také Aďa Houšťava (3:18,2 min/ 19.). Jako testování pojal tento závod tatínek od všech tří bratrů Zdražilových, který nakázal, a tak kluci běželi. Nejrychlejší z nich byl Mara Zdražil (3:19,3 min/ 20.).

A bylo dobojováno. Celkové pořadí se vyvinulo vskutku zajímavě a zde jsou odpovědi na úvodní otázky:

1) Ne, chlapci třetí místo neobhájili, byli pátí se ztrátou -3 bodů na čtvrté SKM Valašské Meziříčí a 6 bodů na třetí Atletické přípravky Olomouc. Což není velká ztráta, prakticky se jedná o body, které jsme ztratili tím, že dvě doplňkové disicplíny jsou na každém kole jiné a ty na prvním našim dětem extrémně vyhovovaly.

2) Děvčata hodně překvapila, probojovala se dokonce až na čtvrté místo!

Prostejov spolecna

A co závěrem? Velkým zklamáním pro všechny bylo to, že se stejně jako v Šumperku nevyhlašovali nejlepší tři závodníci každé disicplíny. Argumenty o tom, že bude lepší výsledky raději zkontrolovat a medaile na dalším kole předat vedoucím družstev, jsou zcela zcestné. Ty děti by si na tu bednu opravdu rády stouply, když už si to vybojovaly…

Závěrečné třetí kolo se koná ve středu 18. června v Olomouci.

Kompletní výsledky zde

Nepřehlédněte

facebook rajce youtube

 

 pokyny k odjezdum

 

 

 

 

© 2010-2019 Atletika SK Přerov. Všechna práva vyhrazena.