Tomáš Blaha a Jana Žaludková zvítězili na přerovském Nadačním běhu Mamut

V neděli 10. května uspořádal Nadační fond Mamut, Statutární město Přerov, MIKO Cycles, atletický oddíl SK Přerov, pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje 4. ročník Nadačního běhu Mamut Přerovem. Závod byl také letos zařazen do Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje a zúčastnilo  se jej celkem 190 účastníků, z toho 83 mužů, 35 žen a 72 dětí.

Účelem Nadačního fondu Mamut je podpora začínajících handicapovaných sportovců na získání jejich životní síly k překonání každodenních obtíží pomocí sportovního využití a podpora vybraných sportovních akcí. Více o těchto aktivitách se dozvíte na www.nfmamut.cz. Startovné z Nadačního běhu Mamut Přerovem je určeno na pořádání závodů a převážná většina je určena pro postižené a handicapované děti. Celkem předáváme 6.210,- Kč.

DSC 2397

DSC 2406

Díky stavbě nové lávky přes řeku Bečvu kousek od přerovské Laguny musela být pozměněna trasa hlavního závodu mužů a žen – z náměstí T. G. Masaryka běžci vyběhli tradičně Wilsonovou ulicí na Žerotínovo náměstí, odkud pokračovali přes lávku u loděnice až k Laguně a zpět přes park Michalov. Z Michalova se běželo opět klasicky po schodech vedoucích na Horní náměstí a zpět na náměstí TGM. Ženy absolvovaly jedno kolo, muži dvě.

Tak jako v předchozích letech mezi muži zvítězil přerovský běžec, který ale hájí barvy AK Kroměříž, Tomáš Blaha. Jako jediný navíc uběhl trať dlouhou 8600 m pod půl hodiny (29:18,8 min) a s náskokem zvítězil jak v kategorii muži A (do 39 let), tak  celkově. Pro druhé místo si doběhl závodník z Prahy Filip Peřinka (32:26,9 min) a třetí byl Tomáš Rašner z Trysku Olomouc (32:30,2 min).

DSC 6194

Tomáš Blaha - celkový vítěz mezi muži

V kategorii muži B (40 – 49 let) zvítězil a celkově druhý byl další závodník AK Kroměříž Josef Sedláček (30:33,9 min).  Na druhém místě v kategorii a na třetím celkově se umístil Petr Kučera z oddílu SK Salix Grymov (30:58,1 min) a třetí místo bral závodník z SK Přerov Tomáš Kašpařík (33:59,5 min).

Do první desítky celkového hodnocení se na osmém místě vešel také vítěz kat. C (50 – 59 let) Roman Balaž z Extrem-Teamu Ostrava. Na stupních vítězů jej doplnili druhý Ivan Elischer (AC Ústí nad Labem; 33:53,7 min) a třetí Jaroslav Trojan z TJ Ligy 100 Olomouc (34:49,9 min).

Mezi muži D (50 – 59 let) byl nejrychlejší Ladislav Špacír z TJ Lokomotivy Břeclav (35:46,7 min), druhé místo vybojoval Vojtěch Pospíšil z AC Prostějov (38:44,3 min) a třetí místo bral Vlastimil Raclavský (TJ Liga 100 Olomouc; 40:26,0 min). V této kategorii se zúčastnilo celkem 7 závodníků.

Přesně tři běžci se sešli v nestarší kat. E (nad 70 let), aby si rozdělili medaile. Nejrychlejší z nich byl Jan Vodička z Radslavic (49:10,0 min), pro druhé místo si doběhl Jindřich Tomíšek z Orla Horní Moštěnice (52:30,1 min) a pro třetí Jaroslav Merta z Iscarex Česká Třebová (56:18,1 min). Tento závodník byl zároveň nejstarší v celém startovním poli, neboť letos oslavil své osmdesáté narozeniny.

Ženy byly rozděleny do tří věkových kategorií – F (do 34 let), G (35 – 44 let) a H (nad 45 let). S výrazným náskokem si pro první místo v kategorii G i absolutně doběhla Jana Žaludková z Cyklogatu Malenovice (16:45,1 min). Druhá v kat. a  třetí absolutně byla Marie Berná z SK Hranice (18:13,8 min) a pro třetí místo si doběhla přerovská Kristina Obručová z teamu Kesbuk (18:46,9 min).

DSC 6208

Jana Žaludková - celková vítězka mezi ženami

V kategorii F vyhrála a v celkovém pořadí se umístila na druhá Zuzana Svobodová z AK Drnovice (18:05,4 min). Druhá příčka patří přerovské triatlonistce hájící barvy Zapro AD Teamu Aleně Losertové (19:17,7 min) a třetí Kateřině Klepáčové z TJ Slezan Frýdku-Místku (19:38,2 min).

Vysoko v absolutním pořadí, na jedenáctém místě, se umístila vítězka kat. H Eva Dvořáková z Biatlonu Prostějov (20:33,6 min). Na druhém místě se umístila závodnice SK Přerov Hana Tovaryšová (23:55,3 min) a na třetím Zuzana Petříková z Olomouce (25:58,4 min).

Výsledky závodníků a závodnic SK Přerov:

Tomáš Kašpařík – 33:59,5 min (12. celkově, 3. v kat. B)

Aleš Říhošek – 35:41,3 min (20. celkově, 11. v kat. A)

Petr Punge – 36:50,9 min (30. celkově, 10. v kat. B)

Lukáš Kopeček – 38:05,5 min (37. celkově, 20. v kat. A)

Jiří Skřeček – 38:52,8 min (44. celkově, 13. v kat. B)

Barbora Punge-Puchalská – 21:10,9 min (14. celkově, 6. v kat. G)

Dana Slaměníková – 23:22,4 min (20. celkově, 11. v kat. G)

Početné zastoupení měl oddíl SK Přerov také v závodech žactva a dětí. Starší i mladší žactvo závodilo na trati dlouhé 1900 m, která vedla Wilsonovou ulicí na Horní náměstí a zpět na náměstí TGM a běžely se dva okruhy. Mezi staršími žáky byl o tři sekundy třetí Jakub Sehnálek (6:51,5 min), v kat. mladších žáků zvítězil David Skřeček (7:48,2 min) a druhá mezi mladšími žákyněmi byla Kateřina Sehnálková (8:14,0 min).

Jeden okruh na stejné trati běžela kategorie přípravky (roč. 2004 a 2005) a také nejmladší hoši i dívky (roč. 2006 – 2007). Mezi přípravkáři svedli souboj o třetí místo kolegové z jedné tréninkové skupiny Jáchym Kouba (nakonec třetí – 3:47,8 min) a Vojtěch Karlík (3:48,5 min). O něco méně napínavější byl závod stejně starých děvčat – stříbrnou medaili brala Zuzana Švarcová (4:07,4 min), třetí byla Anna Gardiánová (4:18,7 min) a pátá Klára Chmelařová (4:30,3 min). Mezi nejmladšími dívkami zvítězila Zuzana Machačová (4:59,2 min) a mezi hochy se druhý umístil Samuel Punge (3:53,6 min). Sedmý doběhl Erik Tala (4:15,4 min) a dvanáctý Jan Dýmal (5:14,7 min).

Nejmladší závodníci měli připravený okruh okolo náměstí TGM. Kategorie maloši (roč. 2008 – 2009) běžela dva okruhy, kategorie mikroši (roč. 2010 a mladší) jeden okruh. Mezi malochy hochy jsme měli hned pětinásobné zastoupení. Na druhém místě se umístil Jonatan Kouba (0:55,8 min), třetí byl David Klimeš (1:02,4 min), čtvrtý Adam Štěpanovič (1:04,6 min), pátý Mikuláš Kašpařík (1:10,1 min) a na osmé příčce se umístil Tomáš Machač (1:14,3 min). Zdatně si vedla také děvčata – zvítězila Lucie Slaměníková (1:02,0 min) a druhá byla Eva Mikuláčková (1:04,5 min). Páté místo uhájila Kateřina Karlíková (1:11,8 min) a desátá byla Klára Dýmalová (1:40,6 min).

DSC 2305

Kat. "maloši dívky", zcela vpravo vítězka Lucie Slaměníková (SK Přerov)

Úspěšné bylo také vystoupení děvčat z kategorie mikroši. Pro první místo si doběhla Zuzana Hausnerová (0:31,8 min), druhá byla Kateřina Novotná (0:34,4 min) a čtvrtá Eliška Cupalová (0:41,7 min). Nejmladší dvě závodnice se narodily v roce 2013 a své druhé narozeniny budou mít teprve v červnu, resp. září!

Děkujeme všem, kteří se závodu zúčastnili a budeme rádi, pokud se s vámi uvidíme nejen na dalším ročníku tohoto závodu, ale také na jiných bězích pořádaných atletickým oddílem SK Přerov. Pro milovníky netradičních zážitků máme letos připravenou novinku – krosový  závod Extrém race, který se poběží na evropské motokrosové trati nedaleko Přerova. Jste srdečně zváni!