Muži porazili domácí Vítkovice a míří k ligovému titulu!

V parádní formě letos startuje družstvo mužů. V prvním kole zvítězili, ve druhém brali druhé místo za Vítkovicemi a v tom třetím Vítkovice znovu porazili a to dokonce na jejich vlastním stadionu! Po třech kolech tak s náskokem vedou II. ligu, na svém kontě mají 32 hlavních bodů. Průběžně druhé Vítkovice jich mají 30 a třetí Hranice 27. Pokud se nic mimořádného nestane, budou naši muži 20. srpna v Třinci slavit titul mistrů ligy pro rok 2023!

Mezi ženami míří k titulu naprosto suverénně Porubačky. Přerovské ženy v tomto kole při absenci mnoha svých závodnic propadly, byly až sedmé, přesto stále udržely průběžné čtvrté místo - tedy poslední, které zaručuje účast v baráži o I. ligu. Po třech kolech mají na kontě 18 hlavních bodů stejně jako Šumperk, jen jeden hlavní bod na oba celky ztrácí Frýdek-Místek. Pro naše ženy tedy bude klíčové, aby v posledním kole porazily právě tato dvě družstva.

Soutěž mužů nabídla hned několik zajímavých momentů. Tím nejvyhledávanějším v druholigové atletice jsou vždy duely bratří Kadalů a tentokrát jsme mohli vidět hned dva! Nejprve se oba představili na své klasické trati, běhu na 800 metrů. Z bodů se radoval pouze Martin Kadala, který si vylepšil sezónní maximum na 2:07,58 min a bral sedmé místo. Na čtvrtce s překážkami se ale poměr sil otočil - při své premiéře na této trati si oba dva vedli dobře a proměnili svůj výkon v body. Jan Kadala doběhl devátý (65,70 s), Martin byl desátý (69,01 s).

Tato trať nabídla hned v prvním běhu další zajímavý moment, když letos poprvé do ligových bojů zasáhla i přerovská legenda Aleš Říhošek. Borec s osobním rekordem hluboko pod 60 vteřin (54,72 s z roku 2006) stále dokáže konkurovat i mnohem mladším soupeřům. Za čas 63,86 s obsadil sedmé místo. Šesté místo obsadil na krátkých překážkách (19,36 s) a představil se také ve skoku o tyči, kde bral pěknou porci bodů za páté místo (274 cm).

A poprvé na letošní lize startoval i další borec, který již ukončil aktivní kariéru a zcela bez tréninku vyhrál trojskok výkonem 12,64 m. Na stovce se bohužel do finále nevešel a zůstal i mimo bodované pozice (11,93 s). Řeč je samozřejmě o Jonáši Váverkovi.

Váverka byl také jediným Přerovákem, který dosáhl na první místo. Několikrát ale byli naši muži druzí - dokonce dvakrát se to povedlo Davidu Hastíkovi, a to jak v trojskoku (12,52 m), tak v dálce (636 cm). Další body mezi trojskokany přidali ještě třetí Samuel Talajka (12,26 m) a čtvrtý Adam Kopec (11,63 m).

Druhé místo v soutěži tyčkařů bral v osobním rekordu Mikuláš Trojek (319 cm) a další osobák a druhé místo přidal Václav Vandrovec v běhu na 1500 metrů (4:05,53 min). Sedmý v této disciplíně doběhl Marek Svoboda (4:34,77 min), výborně se mu ale povedlo hned na úvod závodů zaběhnout 10 000 metrů. Jeho čas 34:22,64 min je šestý v historii Přerova a ve Vítkovicích byl dokonce druhý nejrychlejší! Na 25 kol dlouhou pouť se vydali také šestý Jáchym Kouba (36:56,45 min) a devátý Tomáš Novák (38:06,13 min).

Na pomyslné stupně vítězů se prosadili třetím místem ještě Mikuláš Trojek na 110 m př. (17,43 s) a David Skřeček na 400 m (51,64 s). Oběma se dařilo i na dalších sprinterských tratích - Skřeček byl devátý na 200 m (23,30 s) a jedenáctý na 100 m (11,58 s), Trojek bral body za jedenácté místo na dvoustovce (23,56 s).

Třikrát čtvrtý byl Adam Kopec. Kromě výše zmíněného trojskoku se mu to povedlo v dálce, když jej od třetího místa dělily jen 3 cm (609 cm). Zvolil také hladkou čtvrtku, kde mu pro změnu chyběly tři setiny na oddílového kolegu Skřečka (51,67 s).

Napodobil jej Václav Klvaňa jr., který byl čtvrtý v tyči a od třetího místa jej dělil pouze horší zápis (304 cm). Další bramboru pak přidal v oštěpu (45,14 m) a pátý byl v kladivu, když mu na čtvrté místo chybělo jen 10 cm (27,88 m).

Ve svých disciplínách bodovali také hostující Lucas Špacír a Samuel Talajka. Smůlu měl bohužel Jonáš Kolomazník, kterému se po rozběhu na 100 metrů vrátilo zranění zadního stehenního svalu a stejně jako v lednu si bude muset dopřát nějakou dobu odpočinek. Na stovce si přitom vyrovnal osobní maximum (11,25 s) a hladce postoupil do finále z třetího místa.

Tahounkou našich žen byla jednoznačně Gabriela Patalová. Osobní maximum si vylepšila na trati 100 m př. (14,66 s) a důrazně dala také najevo, že by chtěla zpátky přerovský rekord na 200 m, který jí letos vzala Tereza Tichá. Nakonec ale o 11 setin nestačila (25,39 s). V obou disciplínách zvítězila. Druhé místo brala ve skoku dalekém za 525 cm.

Při absenci mnoha našich závodnic byla druhou nejlépe bodující Ema Kroupová se ziskem 13 bodů. Šestá byla v trojskoku (9,90 m) a sedmá v dálce (468 cm). Další body přidaly devátá Lenka Rudolfová (448 cm) a jedenáctá Sára Nováková (439 cm).

Na překážkách se prosadila Daniela Vojtěchovská. Na čtvrtce brala šesté místo za osobní rekord 71,46 s, na stovce byla osmá v dalším osobáku 17,11 s. Body na hladkých sprintech vybojovala Hana Dohnalová - na dvoustovce sedmá (27,24 s), na čtvrtce jedenáctá (63,65 s). Oba výkony jsou jejími osobními maximy.

Další body přidaly středotraťařky. Na osmistovce byla devátá Kateřina Hrazdirová (2:36,49 min), na 1500 m osmá Julie Hrabovská (5:42,28 min) a devátá Lucie Maňáková (5:45,97 min) a běželo se také 3000 metrů. Lépe si vedla Michaela Brtníčková, která doběhla jako devátá (12:45,00 min), Zuzana Přikrylová byla jedenáctá (13:22,29 min).

Osmým místem se v hodu diskem prosadila Silvie Beňová (26,64 m) a devátá byla v kouli (9,43 m). Jeden bod za dvanácté místo vybojovala v oštěpu Barbora Železná (21,85 m).