Baráž o I. ligu se lépe povedla přerovským ženám, braly páté místo

Ačkoliv tomu dosavadní průběh sezóny nenasvědčoval, v baráži o I ligu se mnohem více dařilo přerovským ženám jak mužům. Ty braly letos ve II. lize čtvrté místo a byly tedy poslední ze skupiny, kdo do baráže postoupil. V konkurenci dalších 9 družstev ale dokázaly vybojovat krásné páté místo se ziskem 124,5 bodu! Naopak muži, kteří ve II. lize dominovali, obsadili v baráži až osmou pozici (82,5 b). Na startu však chybělo mnoho jejich opor a sběračů bodů.

K vidění byly dokonce dva přerovské rekordy - čtveřici Tereza Válková, Tereza Tichá, Gabriela Patalová a Hana Dohnalová se totiž podařilo překonat stávající maximum na 4x100 metrů, a to jak v kat. žen, tak žen do 22 let. Dosavadní maximum zaběhly v obdobném složení v květnu v Hranicích, ve Zlíně se jim podařilo jej vylepšit o dalších 13 setin na 49,53 s. Navíc nestačily jen na štafetu AK Zlín a obsadily cenné druhé místo.

Slušné šesté místo vybojovala štafeta čtvrtkařek. Daniela Vojtěchovská, Sára Nováková, Adéla Kubálková a Anežka Hrdličková zaběhly čas 4:28,88 min.

Mezi překážkářkami zvítězila Tereza Válková (14,75 s) a vítězství si připsala také po zdravotních potížích se vracející Michaela Brtníčková. Pětku zaběhla za 18:19,80 min, vylepšila si sezónní maximum a za svým osobákem z loňské veleúspěšné sezóny zaostala jen 24 vteřin. Nečekané třetí místo brala Martina Bařinová (19:06,52 min).

Další dva pomyslné bronzy přidala Gabriela Patalová. Podařilo se jí to na dvoustovce (25,99 s) i v dálce (526 cm). Třetí místo brala také Hana Dohnalová v trojskoku za osobák 11,44 m.

Jediný zdařený pokus stačil na dělené čtvrté místo Válkové (269 cm). Další výšky byly tentokrát nad její síly, přitom na druhé místo stačilo zdolat jen o 10 cm více - letos se zatím při všech svých startech dostala aspoň přes 290 cm, tentokrát se to ale bohužel nepodařilo.

Další body přidaly překážkářky. Osm bodů za páté místo vybojovala Dohnalová na 100 m př. (15,94 s / OR) a následovaly ji sedmá Daniela Vojtěchovská (17,40 s) a desátá Anežka Hrdličková (18,39 s). Vojtěchovská navíc získala body také na dlouhých překážkách, za výkon 75,57 s brala jedenácté místo.

Čtyři body a devátá pozice patřila na hladké čtvrtce Tereze Tiché (62,28 s). Mezi vrhačkami se dokázala prosadit Silvie Beňová - nejvíce se jí vydařil disk, kde brala deváté místo za 25,67 m. Jedenácté místo pak obsadila jak v kouli (8,38 m), tak v oštěpu (26,73 m). Jedním bodem za dvanácté místo přispěla družstvu Lucie Maňáková. Ta startovala v běhu na 1500 metrů (6:00,34 min).

Na body se bohužel nedostaly Zuzana Machačová, Lenka Rudolfová ani Barbora Železná.

V soutěži mužů nasbíral z přerovských závodníků nejvíce bodů Jonáš Kolomazník (19,75 b). Druhé místo obsadil v hodu diskem (41,84 m) a šestý byl v kouli (12,31 m). Třikrát se v individuálních disciplínách dostal na body Václav Klvaňa a s 15,5 body byl druhým nejlepším z našich. Nejlépe mu vyšel oštěp, kde bral za 46,15 m čtvrté místo. Dělenou devátou pozici obsadil v tyči (273 m) a desátý byl v kladivu (29,99 m).

Jen o půl bodu méně připsal na své konto Václav Vandrovec. Pátý doběhl na 1500 m (4:11,61 min) a na osmistovce mu jen těsně uniklo prolomení hranice 2 minut. Chybělo mu k tomu 34 setin a za tento výkon byl šestý.

Několikrát byli naši borci sedmí. Marek Svoboda na trati 5000 metrů (16:52,73 min), David Martinec v trojskoku (12,19 m / OR) a také David Skřeček v běhu na 200 m (23,52 s). Ten se navíc probil i do B finále stovky, v němž obsadil deváté místo (11,80 s; v rozběhu 11,48 s).

Poslední individuální body přidal Pavel Kolomazník v hodu diskem (32,16 m). Dalších 10 bodů ale přidaly štafety. Ty krátké bodovaly dokonce obě dvě - áčko běželo v poněkud netradičním složení Jonáš Kolomazník, Martin Kadala, Jáchym Kouba a David Skřeček, přesto hoši dosáhli na pěkné šesté místo (46,87 s). Žákovské béčko dosáhlo času 47,95 s a bralo body ze jedenácté místo.

Složení bylo totožné jako pro štafetu 4x400 m, a sice Jan Knap, Adam Kolář, Antonín Kříž a Lukáš Rybníček. A právě na dlouhé štafetě dokázali hoši také zabodovat, brali dvanácté místo za 3:50,02 min. Nahradili tak bodový výpadek našeho áčka, které mířilo na lepší čas jak 3:51,35 min. Na druhé předávce byl ale neobvyklý zmatek, neboť někteří závodníci se průběžně neposouvali směrem k mantinelu. Chaos vyústil v pád Vaška Vandrovce a sbírání kolíku na zemi, přičemž časomíra neúprosně běžela dál... kromě Vandrovce běželi také Jan a Martin Kadalovi a Jáchym Kouba.

Další aktéři sobotní baráže se už bohužel na body nedostali - Adam Beránek, Matěj Pěček ani Michal Zbořil.